Advanced Graphene Products S.A. (AGP), wiodący w Europie producent grafenu płatkowego i powierzchniowego z unikalną i opatentowaną technologią HSMG® podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną – międzynarodową organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną jest kontynuacją wcześniejszej współpracy w zakresie opracowania czujnika kriogenicznego opartego na grafenowym półprzewodnikowym elemencie sensorycznym.
Advanced Graphene Products zadebiutował na warszawskim rynku NewConnect pod koniec listopada ubiegłego roku. Spółka, jako jedyny w Polsce producent grafenu, posiada istotne zaplecze naukowe oraz organizacyjne, które umożliwia roczną produkcję w ilości 100 kg grafenu płatkowego oraz 150 m2 grafenu powierzchniowego. Ten poziom pozwoli na komercjalizację opracowanych aplikacji grafenu na skalę przemysłową.
Europejska Agencja Kosmiczna po raz drugi klientem AGP
Strategia AGP zakłada w przeciągu od 3 do 5 lat pełną komercjalizację przemysłową 2-3 projektów (m.in. z obszarów pokryć antykorozyjnych) spośród znajdujących się w jej obecnym portfelu. Umowa z Europejską Agencją Kosmiczną jest kontynuacją wcześniejszej współpracy w zakresie opracowania czujnika kriogenicznego opartego na grafenowym półprzewodnikowym elemencie sensorycznym.
„Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną jest kontynuacją projektu, który z sukcesem prowadzimy od dwóch lat. Pierwszy etap został zakończony sukcesem. Cieszy nas, że tak uznany, międzynarodowy partner wielokrotnie podkreślał, że współpraca z Advanced Graphene Products przebiega wzorowo. Teraz wchodzimy w nowy etap projektu, który zapowiadaliśmy inwestorom podczas Road Show. Celem projektu jest doprowadzenie go do poziomu TRL6 . Wykonany czujnik będzie wykorzystywany przez ESA do zastosowań w warunkach kriogenicznych, w celu pomiaru temperatury i natężenia pola magnetycznego, na przykład w pojazdach kosmicznych. Jestem przekonany, że nasz czujnik odegra istotną rolę w odkrywaniu przestrzeni kosmicznej” - powiedział Maciej Gałązka, Prezes Zarządu Advanced Graphene Products S.A.
Grafen HSMG® – odporny materiał nieograniczonych możliwości
Advanced Graphene Products jest autorem metody wytwarzania grafenu High Strength Metallurgical Graphene (HSMG®). Ten rodzaj grafenu powstaje dzięki zaawansowanej metodzie wzrostu na ciekłym metalu. Proces ten jest w pełni kontrolowany i umożliwia produkcję wielkopowierzchniowego grafenu quazi-monokrystalicznego. Uzyskując grafenowe wstęgi mamy możliwość transferu grafenu na różne powierzchnie, które w ten sposób zyskują ponadprzeciętne właściwości. Przykładem są właśnie różnego rodzaju czujniki, które muszą niezawodnie pracować w krytycznych temperaturach.
„Grafen wykazuje pożądane właściwości w ekstremalnie niskich temperaturach. Oparty na grafenie czujnik może pracować w ekstremalnych warunkach kriogenicznych i tym przekonaliśmy Europejską Agencję Kosmiczną do współpracy. ESA wiąże podobnie jak my bardzo duże nadzieje z opatentowaną przez nas metodą wytwarzania grafenu HSMG. Wierzę, że w przyszłości będziemy mogli rozszerzyć naszą współpracę i pracować na szerszą skalę razem odkrywając kosmos” - podsumował Maciej Gałązka, Prezes Zarządu Advanced Graphene Products S.A.
Współpraca na wielu płaszczyznach
Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną ma charakter długofalowy. Obecny projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 18 miesięcy, a jego wartość wynosi 60 tys. Euro.
Model działalności AGP opiera się na współpracy z partnerami biznesowymi reprezentującymi branże o największym potencjale w zakresie wykorzystania produkowanego grafenu jak polimery/filamenty do druku 3D, żywice epoksydowe, pokrycia antykorozyjne, oleje i smary. Jednakże nowych możliwości wykorzystania grafenu wciąż przybywa. Szczególne nadzieje spółka wiąże z grafenem produkowanym opatentowaną metodą HSMG®.
Według danych analitycznych dotyczących światowego rynku grafenu, jego średnioroczna dynamika wzrostu w latach 2020-2027 wyniesie ok. 40%, a rynek osiągnie wartość 877 mln USD w 2027. (Za: Allied Market Research). Według firmy badawczej Reports n Reports globalna wartość rynku grafenu wzrośnie z 200 mln USD w 2018 roku do 1 mld USD w 2023 r.
Umowa jest realizowana w ramach programu i jest finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Pogląd wyrażony w niniejszym dokumencie nie może być w żaden sposób traktowany jako odzwierciedlający oficjalną opinię Europejskiej Agencji Kosmicznej.